Gerekli Belgeler - T.C. Vatandaşı Olanlar;

1- Kimlik Fotokopisi
2- Öğrenim belgesi aslı
3- Sabıka kaydı
4- Sağlık Raporu
5- 4 Biometrik Fotoğraf
6- Kan Grubu Kartı ( Ehliyet alırken gerekli )

Gerekli Belgeler - Yabancı Uyruklular İçin ;

1- 4 Adet Biometrik fotoğraf
2- Pasaport veya ikametgah tezkeresi
3- Diploma veya Öğrenci Belgesine ait İl Milli Eğitim Müdürlüğünden alınan denklik belgesi
4- Sağlık raporu (İl sınırları içerisinden alınacak)
5- Sabıka kaydı

Ehliyet sınavı nasıl yapılır!

Ehliyet almak isteyen sürücü adayları ilk olarak yazılı sınava tabi tutulur. Yazılı sınavdan geçer puan alan adaylar ikinci sınav olan direksiyon sınavına katılmaya hak kazanırlar. Yazılı sınavda adaylara 12 ilk yardım, 23 trafik, 9 motor, 6 trafik adabı olmak üzere toplamda 50 soru sorulur. Yazılı sınav baraj puanı 70’dir. Her bir sorunun değeri 2 puandır. Bu durumda 35 doğru yapan adaylar yazılı sınavdan başarılı olmuş olacaktır. 70 puan alan adaylara ikinci sınava katılmaya hak kazanacaklardır.

  • A
  • A1
  • A2
  • B
  • C
  • D
A sınıfı sürücü belgesi
A SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ
A sınıfı sürücü belgesi sepetli veya sepetsiz iki ve üç tekerlekli motosikletler ile gücü 35 kilovat üstü motosikletleri kullanacaklara verilir.
A1 SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ
A1 SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ
A1 sınıfı sürücü belgesi silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki ve üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.
A2 SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ
A2 SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ
A2 sınıfı sürücü belgesi sepetli veya sepetsiz iki ve üç tekerlekli 35 kilovat üstü motosikletleri kullanacaklara verilir.
B SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ
B SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ
2918 sayılı Trafik Kanununa göre B sınıfı ehliyet alabilmek için en az 18 yaşını bitirip 19’dan gün almak gerekmektedir. — B sürücü belgesi ile Traktör,Otomobil, Kamyonet kullanılabilmektedir. — B Ehliyet alacak sürücü adayları Teorik (Trafik,Motor,İlkyardım,Trafik adabı Toplam 50 soru) ve direksiyon sınavlarına tabi tutulur..
C SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ
C SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ
C sınıfı sürücü belgesi ile azami yüklü ağırlığı 12.000 kilogramdan fazla yük taşımak için imal edilmiş kamyon. Asgari yaş sınırı 21 olup B sınıfı ehliyet ile deneyim ve tecrübe aranmaktadır. C sınıfı ehliyetin geçerlilik süresi 5 yıldır.
D SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ
D SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ
23 yaşını dolduranlar D Sınıfı Ağır Vasıta ehliyet alabilirler. Otobüs ehliyeti alacaklar için B sınıfı ehliyet ile deneyim ve tecrübe aranmaktadır. Şu andaki yönetmeliğe göre en az ilkokul mezunu olanlar D Sınıfı otobüs ehliyeti alabilirler D Sürücü belgesi ile Traktör, Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Kamyon. Otobüs kullanılabilmektedir. D Sınıfı ile TIR (çekici) Kullanılmaz..

Ehliyet Sınavı başvuru şartları nelerdir?

M”, “A1” ve “B1” sınıfı sertifikalar için 16 (onaltı) yaşını bitirmiş olmak. “A2”, “B”, “BE”, C1”, C1E”, “F” ve “G” sınıfı sertifikalar için 18 (onsekiz) yaşını bitirmiş olmak. “A” sınıfı sertifikalar için 20 (gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için 21) yaşını bitirmiş olmak. “C”, “CE”,“D1” ve “D1E” sınıfı sertifikalar için 21( yirmi bir) yaşını bitirmiş olmak. “D”, “DE” sınıfı sertifikalar için 24 (yirmi dört) yaşını bitirmiş olmak. Bütün sertifika sınıfları için en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmak. Pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen “sürücü olur” sağlık raporu almış olmak.